سر و صدا در کولر گازی

یکی از پراستفاده‌ترین وسایل سرمایشی، در محیط‌های اداری و همین طور در منازل مسکونی کولر گازی می‌باشد. کولر گازی برای فضا‌های بسته، عملکرد بهتری را از خود به نمایش می‌گذارد. کولر گازی بهترین انتخاب برای برطرف کردن گرما است.
البته کیفیت در بهره‌مندی از کولر گازی حرف اول را می‌زند؛ البته در هر فضا و مکانی نوع به کار بردن کولر گازی و کیفیت آن متفاوت است. در اداره و فضای کاری رسمی، به کار بردن کولر گازی باید با استاندارد بالایی باشد؛ در این موارد، اگر کولر گازی از خود سر و صدای زیادی را تولید نماید؛ منجر به از بین رفتن نظم در کار می‌شود. بنابراین شناسایی سر و صدا در کولر گازی یکی از اقدامات مهم در این رابطه می‌باشد. هنگامی که متوجه سر و صدای زیاد در کولر‌های گازی شدید؛ ابتدا باید عوامل تولید سر و صدا در کولر گازی را بررسی نمایید.
دلایل زیادی برای تولید سر و صدا در کولر گازی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها باید توسط شرکت‌های تعمیرات کولر گازی اصفهان مورد ارزیابی دقیق قرار داده شوند.
استفاده از کولر گازی در فصل تابستان بیشترین متقاضی را به خود دارد؛ مخصوصأ در مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب می‌باشند.
با توجه به این موضوع، به کار بردن کولر گازی گزینه بسیار مناسب و هدفمند، برای ایجاد هوای خنک و سالم می‌باشد.

صدا در کولر گازی

دلایل ایجاد سر و صدا در کولر گازی

قبل از این که علت سر و صدای زیاد برای کولر گازی را مورد بررسی قرار دهیم؛ ابتدا با بخش داخلی کولر گازی آشنا می‌شویم.
کولر گازی از دو بخش ایجاد شده است که شامل:

  • یونیت خارجی
  • یونیت داخلی

یونیت خارجی و داخلی از جمله بخش‌های کولر گازی می‌باشند که مشکلات سر و صدای موجود برای کولر گازی در بیشتر موارد در این قسمت اتفاق می‌افتد.
در قسمت یونیت خارجی، یکی از مسائل مهم هموار بودن آن است. اگر یونیت خارجی در بخش مورد نظر، به درستی قرار داده نشده باشد؛ یکی از دلایل بروز صدا برای کولر گازی می‌باشد.
البته در برخی از موارد، در هنگام جا به جایی برای کولر گازی و نصب مجدد آن در مکان مورد نظر، هم سطح بودن یونیت خارجی در نظر گرفته نمی‌شود و به همان شکل آن را جا به جا می‌کنند.
بنابراین با هر جا به جایی که برای کولر گازی اتفاق می‌افتد؛ ابتدا باید هموار بودن آن را ارزیابی کرد.

تعمیر کولر گازی

۱. مراقب حیوانات موذی باشید

یکی از نکات جالبی که برای تولید سر و صدا در کولر گازی با آن مواجه می‌شوید؛ امکان ورود حیوانات موذی به داخل کولر گازی می‌باشد. گاهی اوقات، حیواناتی نظیر موش و خفاش و پرنده به داخل یونیت خارجی می‌روند.
یکی از دلایل ورود حیوانات موذی به داخل یونیت خارجی، قرار گرفتن آن در محیط می‌‌باشد.
اگر حیوانات موذی و یا پرندگان به داخل یونیت خارجی وارد شوند؛ امکان گیر کردن آن‌ها در این محل بسیار زیاد است.
به همین خاطر، یکی از موارد بروز سر و صدا در کولر گازی، گیر کردن حیوانات در داخل یونیت خارجی می‌باشد.

۲. بست و پیچ و مهره‌ها را بررسی کنید

یکی از نکات دیگری که منجر به تولید سر و صدا در کولر گازی می‌شود؛ نیمه باز شدن پیچ و مهره‌های کولر گازی می‌باشد.
پیچ و مهره در یونیت خارجی باید به شکل محکم بر روی پایه مورد نظر، بست شوند. اگر پیچ و مهره بر روی پایه شل بسته شوند؛ امکان بروز سر و صدا برای کولر گازی بیشتر می‌شود. کمپرسور در داخل یونیت خارجی را فراموش نکنید.
یکی از دلایل سر و صدای موجود برای کولر گازی کمپرسور می‌باشد.
کمپرسور، بعد از مدت زمانی که شروع به فعالیت می‌کند؛ به شکل طبیعی صدایی را از خود تولید می‌کند. به این شکل، سر و صدای موجود برای کولر گازی، غالبأ از کمپرسور می‌باشد.

۳. موتور فن خراب شده است

یکی از دلایل عمده تولید صدا در کولر‌های گازی موتور فن می‌باشد. در ارزیابی موتور فن، ابتدا باید بلبرینگ‌های موجود در موتور چک شود. با بررسی بلبرینگ‌های موتور فن، در صورت بروز مشکل از این قسمت، باید نسبت به تعمیر کردن موتور فن اقدام کرد.
پره فن، بخش دیگری از موتور فن است. اگر پره‌های فن دچار مشکل شوند؛ منجر به سر و صدای بسیار زیادی از خود می‌شوند. در ساختار موتور فن، یاتاقان‌هایی وجود دارند که روغن کاری برای یاتاقان امری ضروری می‌باشد.
در زمان روغن کاری موتور فن، باید با دقت زیادی این کار را انجام داد؛ در این مرحله، اگر روغن کاری برای موتور فن به درستی انجام نشود و روغن کاری از بخش مورد نظر خارج شود؛ منجر به تولید صدا در کولر گازی می‌شود. باید دقت زیادی را برای روغن کاری در موتور فن کولر گازی به خرج داد تا از بروز مشکلاتی از این دست جلوگیری به عمل آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *